Proběhlé akce

Koncert k jubileu Pavla Trojana 19. května 2022

Koncert ze skadeb Pavla Trojana v komorním obsazení pro akordeon. 19. května v 19:00 v Koncertním sále Pražské konzervatoře.

https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/22/koncertni-sal-prazske-konzervatore


Koncert v rámci oslav světového dne akordeonu 2022 – live stream!

V rámci letošního ročníku oslav World accordion day uspořádala Pražská konzervatoř ve spolupráci se Společností českých akordeonistů (www.accordion.cz/sca) koncert s názvem “in memoriam Jiří Trnka, Václav Trojan, Milan Bláha.” Český výtvarník, loutkař a ilustrátor Jiří Trnka spolupracoval na několika projektech s hudebním skladatelem Václavem Trojanem, který později na podnět Milana Bláhy vytvořil několik komorních děl inspirovaných právě hudbou pro Jiřího Trnku.  Jeho suita “Císařův Slavík” na motivy pohádky H. CH. Andersena pro housle, kytaru a akordeon odstartuje celý koncert. Dále zazní skladby Petra Fialy, Eduarda Douši, Jana Truhláře, Jindřicha Felda, Jiřího Laburdy, Jana Kotrče. Koncert uzavřou dvě skladby Pavla Trojana, jehož CD s komorní hudbou pro akordeon bylo nedávno vydáno. Na koncertě se představí Trojanovo Trio (Viktor Mazáček – housle, Jára Novák – kytara, Ladislav Horák – akordeon), sólisté Josef Hřebík, Jiří Lukeš a Petr Vacek, klavíristka Aneta Majerová Dorůžková  a studenti akordeonového oddělení Pražské konzervatoře. 

link na live stream: Koncert v rámci oslav světového dne akordeonu 2022

program


Koncert soudobé hudby v rámci německo-českého symposia

 

 


5. ročník německo-českého symposia

 

 


VII. Mezinárodní akordeonové dny v Praze

 


74. Coupe Mondiale Mnichov

Letošní ročník mezinárodní akordeonové soutěže 74th Coupe Mondiale proběhne od 13. do 17. října v Mnichově. Oficiální uzávěrka přihlášek do jednotlivých kategorií je 25. srpna!! Online registrační formulář naleznete zde: https://coupemondiale-entry.eventio.fi Detailní informace o průběhu soutěže a jednotlivých kategoriích naleznete zde: https://www.coupemondiale.org/2021/de_coupemain.html


Akordeonová akademie 2021


143. CIA Winter Congress v Praze

Ve dnech 28. února až 1. března 2020 se v Praze uskuteční Mezinárodní akordeonový kongres a festival. Jedná se již o 143. ročník kongresu mezinárodní akordeonové konfederace CIA http://www.accordions.com/cia/cia_future.php poprvé konaný v České republice. Jednou z náplní kongresu je prezentace současných aktivit jednotlivých členských akordeonových asociací, příprava dalšího ročníku Mezinárodní akordeonové soutěže Coupe Mondiale v Algarve (Portugalsko) a s tím spojená agenda. Hlavním těžištěm pak bude prezentace Společnosti českých akordeonistů a jejích klíčových aktivit v tuzemské i mezinárodní kulturní sféře. Součástí bude festival s připomenutím několika klíčových osobností české kulturní scény v čele s akordeonistou Milanem Bláhou, který položil základy koncertního akordeonu v Čechách a v Evropě. Právě jemu bude věnován večerní koncert 28. února v koncertním sále Pražské konzervatoře, kde sám dlouhá léta působil jako pedagog.

Koncert in memoriam Milan Bláha 

V pátek 28. února ve 20 h. v Koncertním sále Pražské konzervatoře (Dvořákovo nábř. 2, Praha 1) s uvedením díla Václava Trojana v provedení Trojanova tria (Pavel Hůla – housle, Jaroslav Novák-kytara a Ladislav Horák-akordeon) a studentů herectví Pražské konzervatoře Filipa Červenky a Michala Pazderky.

program

Česká hudba pro akordeon

V sobotu 29. února v 18 hodin v České muzeu hudby (Karmelitská 388, Praha 1) proběhne večerní koncert ze soudobých skladeb českých autorů (Jindřich Feld, Petr Fiala, Jiří Teml, Pavel Samiec, Adam Skoumal, Pavel Trojan, Jiří Lukeš ad.) v podání předních českých sólistů (Marcela Halmová-Kysová, Anna Paulová, Pavla Tesařová, Markéta Laštovičková, Josef Hřebík, Jiří Lukeš, Filip Kratochvíl, Martin Šulc)

program


Akordeonová akademie 2019 – Franck Angelis – Francie

Společnost českých akordeonistů a Pražská konzervatoř pořádá nový ročník Akordeonové akademie, letos s mimořádným hostem Franckem Angelisem z Francie, který patří k nejhranějším akordeonovým skladatelům současnosti. Jeho seminář a koncert z vlastních skladeb proběhne v Koncertním sále Pražské konzervatoře (Dvořákovo nábřeží 2 na Praze 1) v sobotu 8. června 2019.

partnerem projektu je  

Program:
9:30 – prezence účastníků

10:00 – odborný seminář
15:00 – Koncert z vlastních skladeb
http://www.musicforaccordion.com/inform/afranck/index.htm

sobota 8. června 2019 – Koncertní sál Pražské konzervatoře


Akordeonová akademie 2018 – Gorka Hermosa – Španělsko

Pablo Zinger, skladatel, dirigent a klavírista spolupracující s Astorem Piazzollou, kdysi řekl: “Hudba Gorky Hermosy mě oslnila svou originalitou, atmosférou a virtuositou. Termín crossover v jeho podání dostává velmi reálnou podobu. Je to talentovaný interpret, kterého bychom měli pozorně sledovat.” Hermosa se narodil v roce 1976 v Urretxu (Baskicko), je velmi všestranný hudebník: akordeonista, skladatel, učitel, spisovatel a nakladatel.
Gorka Hermosa byl první španělský akordeonista, který vystupoval sólově se symfonickým orchestrem (Španělský národní rozhlasový a televizní orchestr a poté více než dvanáckrát s dalšími orchestry). Často se objevuje ve španělských televizních a rozhlasových show a koncertuje po celé Evropě (Finsko, Norsko, Estonsko, Německo, Slovinsko, Švýcarsko, Francie, Itálie, Portugalsko a Španělsko). V premiérách uvedl více než dvacet skladeb pro akordeon od španělských skladatelů. Hraje nejrůznější hudební styly včetně flamenca, fada, folku, pop-rocku, jazzu, techna, fusion a dalších. Spolupracoval s takovými osobnostmi jako Paquito D`Rivera (oceněn Grammy), Javier Peixoto (Madredeus), Pablo Zinger, Ara Malikian, La Mari (Chambao), Luis Auserón (Radio Futura), Carmen París, José Luis Montón, Germán Díaz, Baldo Martínez, Carlos Soto (Celtas Cortos), Nacho Mastretta, India Martínez a mnohými dalšími. 
Hermosovy kompozice jsou často interpretovány hráči z celého světa (USA, Brazílie, Čína, Nový Zéland, Madagaskar, Rusko, Litva, Velká Británie, Německo, Francie, Itálie, Slovinsko, Bosna, Srbsko, Portugalsko, Španělsko), včetně několika vítězů nejprestižnějších akordeonových soutěží (Grayson Masefield, Dorin Grama, Alexander Verettenikov, Iñigo Aizpiolea, Martinas Levickis, Julien Gonzales) a dalších známých hráčů jako jsou Alexander Selivanov, Yulia Amerikova, Helmut C. Jacobs nebo Renzo Ruggieri. Jeho skladby jsou také hrány během závěrečných zkoušek nejvýznamnějších konzervatoří na světě (Moskva, Londýn, Peking, Šanghaj, Trossingen).
Gorka Hermosa vydal tři CD převážně s vlastní hudbou, jako sólista spolupracoval na dalších dvaceti albech. Je autorem čtyř knih o akordeonu, o historii a vývoji nástroje přednáší na konferencích v Makedonii, Itálii a Španělsku. V současnosti vyučuje hru na akordeon na konzervatoři Jesús de Monasterio v Santanderu.

Program:
9:30 – prezence účastníků

10:00 – seminář G. Hermosy „Nová akordeonová metodika“

15:00 – Koncert „Hermosa hraje Hermosu“
http://www.gorkahermosa.com/web/

sobota 26. května 2018 – Koncertní sál konzervatoře


Akordeonová akademie 2017

Andreas Nebl – Interpretace staré hudby ve hře na akordeon

Program:


10 – 11 hod. výklad
11 – 12 hod. výuka žáků

14 h. – Koncert dua Nebl & Nebl:
Bach, Mozart, Schumann, Galliano, Piazzolla
http://www.hohner-konservatorium.de/staff-member/nebl-andreas/

sobota 27. května 2017 – Komorní sál Pálffyovského paláce